PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Chorvatsko » Dalmácie » poloostrov Pelješac

poloostrov Pelješac

Pelješac je poloostrov umístěný v severní Dalmácii. Na severu poloostrova se nachází Mljetský průliv, a na západní straně Pelješacký průliv. Moderní pojmenování Pelješac odkazuje ke stejnojmennému kopci nad Orebičí. Po několik století však byl používán italská název Sabioncello.

Pelješac je druhým největší poloostrovem Jadranu, hned po Istrii. Jeho rozloha činí úctyhodných 345km2. Nejvíce písčitá část Prevlaka, pravděpodobně vytvořila písečnou usazeninu, což napovídá, že Pelješac býval ostrovem. Krajina je bohatá na úrodné nížiny a také skalnaté vrcholky, nejvyšší z nich je St. Ilija. Samotný poloostrov obklopuje mnoho ostrovů a ostrůvků. Středomořské podnebí narušují na severní části poloostrova větry "bura", na severozápadě teplejší "jugo" i přes to průměrná teplota v červenci činí příjemných 26oC. Podnebí je vhodné pro pěstování oliv a vinné révy.

Také historie poloostrova je poměrně bohatá a sahá až do Neolitu o čemž svědčí četné hmotné nálezy, např. pravěké kamenné "sekery". V době železné se zde usídlila komunita Ilirů, kteří sem přivezli vlivy řecké a italské kultury. Největší naleziště této kultury, lze nalézt v jeskyni nedaleko Nakovane. Ve druhém století př. Kr. byl Pelješac napaden Římany a započala další kolonizace (Orebic, Viganj, Janjina). V roce 1326 byl poloostrov koupen Dubrovníkem od srbského cara Dušana a bosenského vévody Štěpána. Dnešní Pelješac je vyhledávanou lokalitou turistů, kteří tu hledají odpočinek a místo pro příjemné výlety.

Pelješac nabízí mnoho klasických sportovních možností (rybaření, vodní lyžování, surfování, plážový fotbal, beach volleyball atd.)a uspokojí i zájemce o adrenalinové aktivity (kiting). Jsou zde ideální podmínky pro potápění a spousta potápěčských klubů ve městech Zuljana, Trstenik, Orebic, Viganj a Kuciste. A také se lze vydat na prohlídku do archeologických lokalit. Na plážích se lze věnovat joggingu okolí je vhodné i pro projížďky na kole.

Domovská stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě poloostrov Pelješac. Web: www.offtrack.cz/cs

Fotografie uživatelů
Pelješac
Přístav Trstenik - soulodí
Ranní rozbřesk
Cestou na Trstenik
Pelješacká riviéra
Chorvatsko,Pelješac,zátoka za Potomje
Pelješac - Podobuče Srpen 2010
V dohledu Trstenik