PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Chorvatsko » Istrie » Rafting

Chorvatsko - rafting


Chorvatsko není jako raftařská destinace moc známé, přestože jsou zde krásné a divoké řeky s dech beroucími vyhlídkami. Řeky jsou v dnešní době stále více využívány energeticky a ztrácí pro vodáky smysl - např. Neretva. Na některých řekách je důležitý také časový odhad pro jejich nepřístupnost, aby nedošlo k nočním sjezdům v obtížném úseku. Zákaz používání raftů je na všech jejich řekách, pokud nevlastníte licence organizace IRF. Povoleny jsou jinak jen lodě typu "kanu" - Pálava, Orinoko či jiné kánoe a kajaky.

Řeka Dobra v severovýchodní části Gorského kotaru nejnavštěvovanější řeka v Chorvatsku. Je to přehrazená, bezpečná řeka s několika divokými stupni IV. a peřejemi stupně V. a velkými vlnami. Pro rafty je vhodný divoký úsek řeky od hydroelektrárny Gojak do obce Lešće. Obvyklý průtok je 50 kubických metrů za vteřinu. Řeka se postupně zklidňuje a zpomaluje. Tahle část je ideální pro plavání, odpočinek a užívaní si přírodní scenerie se stromy, které se svažují přímo až do řeky. Pěkný jednodenní výlet končí po 17-ti kilometrech u teplých pramenů.


Raft na řece Cetina

Voda z řeky Cetiny je odkloněna na elektrárnu poblíž moře u Splitu. Voda, která je pravidelně vypouštěna do fascinujícího přírodního kaňonu, je dostačující pro letní rafting, ale v době dešťů se může změnit v rychlou a turbulentní řeku. Obvykle je Cetina ideální pro scénický rafting, spojený s vodními hrátkami a koupáním pod vodopádem ve Studenci. Prořezává si cestu horským masívem Mosor, tvoří impozantní, hluboký a nádherný kaňon. Po svém poměrně dlouhém toku řeka vytváří několik velmi působivých soutěsek: Gornjačka, Dragovićka, Derventska, Obrovačka (u městečka Obrovac Sinjski), Triljska (u městečka Trilj) a Zadvarska (u městečka Zadvarje). Nejvyužívanějším úsekem řeky pro sjezdy je dolní tok od mostu v Podgrade ležící několik km po proudu od Zadvarje, až po Radmanovy mlýny. Raftařské agentury nabízejí sjezdy řeky na raftech v úseku dlouhém 8km Slime (Pensići) - Radmanove mlinice. Východiskem pro sjezdy střední části Cetiny je Trilj nebo Blato na Cetini. Na horním toku bývá nejčastějším východiskem obec Trilj s krásným kaňonem nebo ještě výše město Sinj. Jezdí se i na kanoích, na kajacích a také na vorech. Posledních 5km před ústím u Omiše je využíváno pro vyjížďky do kaňonu (možno i motorovými loděmi). K atrakcím zde patří kromě impozantního kaňonu i skalní brána a jeskyně s netopýry.

Krasová řeka Zrmanja v Severní Dalmácii je 69 km dlouhá. Úžasný kaňon, smaragdová voda, průhledná do několika metrů, nejvyšší vodopád. Kaňon je někdy označován za jeden z nejpůvabnějších v celé Evropě. Horní tok protéká široký údolím a dále pak kaňonem až do svého ústí. Řeka je splavná pro malé lodě až do Obrovce a vytváří několik stupňů s vodopády (Veliki Buk - 10 m), kaskádami a peřejemi, divoká soutěska tvoří překrásnou scenérii. Nejhezčím a vodáky nejvyužívanějším úsekem je z městečka Ervenik až k přehradě Muškovci, s četnými peřejemi a vodopády. Pro sjezd na raftech se doporučuje doprovod místního zkušeného skippera.


Řeka Zrmanja

Část řeky Uny, zhruba od 20-ti metrového vodopádu Strbacki Buk je ideální pro rafting, stupeň III. A IV. níže a stupeň V. ve vyšších polohách. Pravý břeh je Chorvatský, levý Bosenský, ale oba dva jsou pěkné stejnou měrou.

Další pěkné řeky pro nenáročný rafting a milovníky přírody jsou: Kupa (sjíždí se její horní tok v Gorském kotaru), Mrežnica (jedna z nejčistších a nejkrásnějších řek jihozápadně od Karlovce, možno skákat z vodopádů až 10 m vysokých), Korana (má četné, terasovitě řazené stupně od 20 cm až do 2,5 m, které se dobře jezdí nebo se nechají snadno obnést) a Krka.
Zpět Home Istrie