PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Chorvatsko » Istrie » Místní strava

Chorvatsko - místní strava


MÍSTNÍ KUCHYNĚ

Častou součástí jídelníčku je jehněčí nebo skopové maso. Připravuje se třemi způsoby:
1.na roštu nebo v troubě - v poslední fázi se s ním často pečou vařené brambory
2.pod pekou - železný poklop, pod nímž se dříve na venkově pekl chléb. Nádoba se staví do žhavého popela
3.dušené, např. visovačka begovica - dušené jehněčí maso s kyselým ovčím mlékem


Velmi oblíbené jsou smažené řízky. Pokud jsou plněné šunkou a sýrem a pak obalované v trojobalu, říká se jim záhřebský řízek (zagrebački odrezak).


Ryby se připravují na tři způsoby:
1.na roštu - na gradelama
2.dušení s rajčaty, cibulí, kořením a bylinkami - na brudet či brodetto
3.vařené - na lešo

Chorvatsko - místní strava
Chorvatsko - místní strava
Chorvatsko - místní strava


Oblíbená jsou jídla s plody moře – rizoto s plody moře, syrové ústřice pokapané citronem (kamenice či oštrige), osmažené olihně nakrájené na proužky, humr (hlap) a langusta (jastog), která se jí buď vařená nebo smažená (obalená v těstíčku a politá tatarskou omáčkou).

Místní specialitou je pršut - kýta potřená dřevěným popelem zavěšená nad ohništěm tak, aby k ní mohl jak dým tak čerstvý vzduch.

V Istrii je možno ochutnat libové vepřové vařené ve smetaně nebo Žgvacet - paprikáš se specifickou chutí. V Dalmácii pak tzv. Pašticada - kvalitní zadní hovězí maso, slanina, česnek, cibule, celer, červené víno. Po celém Chorvatsku je oblíbeným pokrmem Čevapčiče – maso s kořením, Girice – malé smažené rybky (jedí se celé, pokud možno horké, i s hlavou, s chlebem a zeleninovým salátem).

Lidové hospůdky, v nichž se připravují národní chorvatské speciality, se nazývají konoby.


Chorvatsko - místní strava
Chorvatsko - místní strava
Chorvatsko - místní strava

NÁPOJE

Káva se podává jako espreso, v maličkých šálcích, velmi silné. Můžete si objednat dvojité espreso (dupli espreso) nebo dugi či duži espreso (dlouhé nebo delší) - s větším množstvím tekutiny a stejným množstvím kávy.

Z alkoholických nápojů je nejoblíbenější pivo nebo víno. Víno se především v Dalmácii pije k jídlu tak, že se červené míchá s vodou v bevandu nebo bílé se sodovkou v špricer či gemišt. Je to osvěžující a chutné k místním pokrmům. Tradiční tvrdý alkohol je Rakije – pálenka z místního vína.
Zpět Home Istrie