PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Chorvatsko » Kvarner » Horolezectví

Chorvatsko - horolezectví


Vyznavači horolezectví a vysokohorské turistiky mají v Chorvatsku mnoho možností vyžití. Horolezecké kluby se starají o udržování značek, většinou mají své chatky na svazích hor. Jedinou výjimkou je Velebitská horská cesta, o kterou pečuje Chorvatská horolezecká federace (PSH). Podrobnější informace můžete získat na následujících adresách


Hrvatski planinarski savez
(Chorvatská horolezecká federace)
10000 Zagreb
Kozarceva 22
Tel.: 385 1 / 4823 624
Tel./Fax.: 385 1 / 4824 142
e-mail: hps@hps.hr
web: www.hps.hr

Planinarski savez Zagreb
(Záhřebská horolezecká federace)
10000 Zagreb
Ribnjak 2
Tel.: 385 1 / 4818 801, 4818 551
e-mail: planinarski-savez@zg.htnet.hr
web: www.planinar.hr


Horská záchranná služba (GSS) pracuje jen v obtížných a nepřístupných místech, tam kam se nedostane lékařská záchranná služba. Služby GSS jsou bezplatné. S GSS se lze spojit přes nejbližší informační místo nebo přes policii.


Chorvatská záchranná
horská služba - ústředí

10000 Zagreb
Kozarceva 22
Tel./Fax: 385 1 / 4824 142

Hrvatski planinarski savez
(Chorvatská horolezecká federace)
10000 Zagreb
Kozarceva 22
Tel: 385 1 / 4823 624
Tel./Fax: 385 1 / 4824 142
e-mail: hps@hps.hr
web: www.hps.hr


Vysokohorská turistika a lezení
Pro vysokohorskou turistiku v pohoří Velebit jsou významné především 2 vysokohorské cesty - Premužicova stezka a Velebitská vysokohorská stezka. Další možnosti jsou také v masívu Biokovo (oblíbený je např. výstup na Vošac, na Sveti Jure - rozlehlý masiv poskytuje mnoho možností) a Riliče, na Vidově hoře na ostrově Brač, nebo v pohořích Risnjak, Velika Kapela s proslulou vápencovou skupinou Bílých a Samarských stěn v Gorském kotaru v blízkém vnitrozemí.


NP Risnjak

Skalní lezení
K nejznámějším lezeckým terénům patří NP Paklenica s masívem Anica Kuk v pohoří Severní Velebit. Anica Kuk je 350 m vysoká, téměř kolmá stěna s několika desítkami cest převážně vyššího stupně obtížnosti. Lézt lze také u cesty přímo v kaňonu a v dalších stěnách - Crljeni kuk, Rapavac, Visoka Glavica, Čuk. Kromě NP Paklenica není v celém pohoří Velebit povoleno skalní lezení.

Bijelé a Samarské stěny v Gorskému kotaru v NP Risnjak jsou ideálním terénem pro skalní lezení. Lézt zde lze i na mnoha dalších, jako na Kleku u Ogulinu, na Risnjaku i jinde.

Skalní lezení je možné provozovat také například u města Omiš ve střední Dalmácii, přímo nad městečkem a v kaňonu řeky Cetiny.


Anica Kuk

Poblíž městečka Pag na stejnojmenném ostrově je několik lezeckých cest různé oblížnosti. K dalším možnostem patří pohoří Kozjak severovýchodně od Splitu, poloostrov Marjan na okraji Splitu (40 cest do 30 m), Klis (12 km od Splitu) - Markezina Greda (15 cest, do 120 metrů).

V oblasti Makarské riviéry můžete využít kolem 40 cest do 60m nad letoviskem Brela ve skalách Biokova.

V oblasti Istrie jsou lezecké možnosti především na kratších cestách (20-30 m) nejrůznějších stupňů obtížnosti. K nejvýznamnějším místům patří terény u mysu Zlatni Rat v města Rovinj, Limský záliv, Dvograd u Kanfanaru, Raspadalica u Buzetu, Zarečki krov a Lido u Pazinu, Vintijan jižně od Puly, Istarske Toplice, stěny nad letoviskem Mošćenička Draga, Vranjska Draga v pohoří Učka.

Zpět Home Kvarner a vrchoviny
Chorvatsko - katalogy ubytování: